Látková premena alebo metabolizmus (z gr. metabolismos – zmena) alebo nesprávne látková výmena je súbor všetkých biochemických zmien  v chemických zlúčenín živých organizmoch a bunkách.

Niekedy sa rozlišuje tzv. celkový metabolizmus, ktorý zahŕňa všetky biochemické procesy v (zväčša ľudskom) organizme a tzv. bunkový metabolizmus, ktorý zahŕňa všetky chemické procesy v bunke. Všetky látky ktoré vznikajú a premieňajú sa v tomto procese označujeme ako metabolity.

Metabolizmus, ako ho naštartovať, zobudiť, a byť spokojná sama so sebou vo vlastnom tele. Je to možné, no dôležitá je pravidelnosť a trpezlivosť.

Na začiatok, keď to čítaš ťa chcem poprosiť, aby si schovala minimálne na mesiac-dva váhu. Váha je len ukazovateľ Tvojho stresu, napätia, ale predovšetkým strachu. Takže tentokrát ma počúvni a odlož ju niekde, kde sa bude cítiť komfortne, tak ako aj ty bez nej.

Ak máš spomalený metabolizmus, dodržiavaš stravu (rozumej- neprejedáš sa, vyhľadávaš potraviny namiesto pochutín), tak potom Ti viem pomôcť.

*potravina- jedlo, ktoré potrebuješ k tráveniu, energii, rozumej kvalitné a plnohodnotné jedlo.

*pochutina- nejaká mňamka, na ktorú máš chuť, chipsy, popcorn keksik, nanuk…

Na zrýchlenie metabolizmus potrebuješ trpezlivosť a pravidelne dávkovanie.

Začať by sme mali s očistením, respektíve prečisteným organizmu.

Odporúčam Zendocrine softgels, 2 tobolky ráno nalačno a 1 večer po jedle minimálne 2 týždne. Niekedy si ani neuvedomime, ale môžme mať spomalený metabolizmus napríklad z toxínov, ako je zle umytá zelenina/ovocie, občasný pohár prosseca, cigaretka, alebo pravidelne farbenie vlasov, gélové nechty….

Počas týchto dvoch týždňov by som ti odporučila piť buď LEMON/WILD ORANGE/ GRAPEFRUIT od 3-8kv do vody.

Počas týchto 2 týždňov si prosím zadováž 2L fľašu, aby si vedel/a, či naozaj denne vypiješ 2-3L čistej vody, ktorá je potrebná k zrýchleniu metabolizmu.

*Výskumy dokazujú, že pitie vody, prípadne ďalších nápojov bez kalórií, vám pomôže zbaviť sa viac kíl, ako keby ste sa spoliehali výhradne len na zdravé stravovanie, alebo na samotné obmedzenie príjmu kalórií.

Kvapnutia EO zmeniš chuť vody, ale nepriberieš, pretože EO je BEZ KALÓRIÍ.

… pokračujeme..

Za dva týždne naše telo neprečistíme dostatočne, preto pokračujeme ďalej, ale znížime dávku na 1:1 (1 rano nalačno a 1 večer po jedle)-7-10 dní.

Počas tohto týždňa je dôležité nasadiť si probiotika, nakoľko organizmus čistíme, najmä čreva, ktoré sú oslabené, a je nutné podporiť zdravú črevnú mikroflóru ´+ predsa nechceme chytiť ” žiadnu chrípku, či nádchu”

*majte na pamäti zdravé črevá= zdravá imunita.

*počas mesačného cyklu k urýchleniu, alebo nakopnutiu organizmu si dopraj občas čaj/ kavu s cinnamon/ginger/ cassia. Teplé oleje ťa zahrejú, posilnia imunitu, ale zároveň zrýchlia metabolizmus.

 • pôsobí antibakteriálne
 • má antioxidačné účinky
 • podporuje pružnosť ciev a žíl
 • znižuje hladinu cukru v krvi
 • mierne znižuje zrážanlivosť krvi
 • podporuje liečbu peptických vredov žalúdka
 • podporuje prekrvenie končatín

K zrýchleniu metabolizmu samozrejme potrebuješ aj zmeny v Tvojom jedálničku, určite sa snaž vymeniť sladkosti za ovocie, pravidelné stravovanie, doplň viac kyseliny listovej- B12, v podobe (uhorky, šalátu, zelenej papriky, špenátu, polníčka,a tak ďalej..)

Ak Ti môžem poradiť snaž sa vyhýbať hotovým jedlám, fast foodom a zbytočnostiam, ktoré nemajú žiadnu pridanú hodnotu Tvojmu telu.

:)čisté telo- čistá myseľ- čistá energia v podobe svojho JA.

One Reply to “Metabolizmus”

 1. Silvia

  Keby tak človek mal ešte aj pevnú vôľu a nemal chuť stále na niečo mňamkové 🤭 Ale je to super popísané a naozaj to funguje.. Ďakujem ♥️

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Košík