Su – wen píše: „Na východe sa dvíha vietor. Tento pohyb podporuje rast zeleného dreva, ktoré je dosiaľ nedozreté a má kyslú chuť. Kyslosť stimuluje pečeň a vyživuje šľachy a väzivá keď ju užívame. Keď je vietor mierny, harmonizuje, pokiaľ však dosahuje extrémnu intenzitu, môže pôsobiť ničivo, rovnako ako u človeka sa môže jeho cit zmeniť na hnev, keď sa pečeň dostane mimo kontrolu. Kov je kontrolným elementom, preto pôsobí núdza a žiaľ proti hnevu, zatiaľ čo sucho necháva vietor odoznieť a ostrosť neutralizuje kyslosť.“

Verím, že jedno ráno sa zobudím, otvorím okno a zacítim vánok jari. Jar a k nemu podľa TČM patrí element D R E V O. Ide o mesiace Marec a Apríl. Marec je v Jangovej sfere a Apríl v Jingovej. Marec´= žlčník, Apríl = pečeň.

Kyslá chuť je priradená elementu DREVO, pretože posilňuje jej energiu a zároveň ju spútava, a tým ju chráni pred prehnanou a vyčerpávajúcou expanziou. Zameraním je Jin. Jar v TČM je sezónou začínajúceho „nového Jangu“. Dominantným počasím na jar je vietor, ktorý spôsobuje ochorenia z napadnutia vonkajším vetrom – nachladnutie a chrípka. Tie môžete zmierniť mierne pikantnou chuťou. Element DREVO je charakteristické rastom, pohybom, a rozpínaním. Tok energie qi začína silnieť. Strava by v tomto období mala predovšetkým doplňovať qi a dovoliť jej voľný tok, podporovať slezinu a pečeň.

Na podporu žlčníka a doterra olejov by som určite odporúčala: piť lemon 8kv denne, zaradiť Pb assist do svojho mesačného plánu, ako prevenciu. Stačí 7 dní po dve kapsule, pretože naše črevá častokrat zaťažujeme nevhodnou stravou a životným štýlom, doprajme im úľavu. Ďalej, lavender vnútorne, ale aj turmeric (kurkuma), tento olej odporúčam k vnútornému užívaniu 1-2 kv na lyžičku s medom po jedle.

Podpora pečene určite zendocrine softgels, pitie lemon, ideálna je aj obľubená chuť tangerine a grapefruit, prípadne do kapsulky rozmarin.

Drevo a jeho strava by mala byč bohatá na fenikel, ryžu, pohánku. Potraviny s kyslou chuťou – jablká, trnky, jablčný ocot, jablčný mušt, brusnice, kyslá kapusta, biele víno. Potraviny prvku DREVO – zelený čaj, špenát, zeler, stonkový zeler, klíčky. Drevo by nemalo siahať veľmi po mäse, ani po tučných a ťažkých jedlách, pretože zaťažuje pečeň, a tak sa zastavuje tok energie.

Negatívnou emóciou je hnev, no skúsme sa na hnev pozrieť opačne. čo tak nahradiť jednu minútu hnevu za 60sekúnd radosti?! Podporíš si tak mimické svaly, tvoja duša zaplesá a pečeň a žlčník sa vyčistí skôr než si myslíš.

Drevo, ktoré sa nesprávne stravuje, prípadne nevie, ktoré orgány sú preňho veľmi dôležité podľa TČM, môže pociťovať horúčky, bolesti hlavy, akné, únava, alebo nedostatok energie, kýchanie, kašlanie, zvracanie, hnačka, vyrážky, nadmerná hmotnosť, celulitída, pocit hmly v mozgu, nedostatok mentálnej jasnosti, znížená imunita, chronická bolesť, náladovosť a ďalšie.

Preťaženie organizmu toxínmi, toxickými myšlienkami, hnevom môže viesť k narušeniu rôznych systemov.

… až by sme žili podľa piatich elementov naše telo by bolo v dokonalej rovnováhe s našim bytím, emóciami, dušou.

Verím, že ste sa dočítali správne informácie, a moj članok by som rada zhrnula do jedneho citátu podľa M.Aurelia

„Duša sa zafarbí farbou svojich myšlienok.“

5 Replies to “element Drevo”

  1. Erika Janglová

    Áno presne a krásne opísaný element drevo, na mňa to sedí nakoľko som aprílové drevo. Moja pečeň sa po používaní doterra produktov zregenerovala a výsledky sú v norme.

    Odpovedať
  2. Silvia

    Och ja som úplne totálne drevo 🤣 a už viem aspoň vysvetliť prečo ☝️🤣 Ďakujem, poznám cestu, len ešte sa rozhodnúť po nej kráčať. 🙏 Super článok 😊

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Košík