Kto bude čítať, veľa sa dozvie, povedzme si niečo základné o hlavnom orgáne človeka, ale aj niečo zaujímave z pohľadu aromaterapeuta.

U dospelého človeka dosahuje veľkosť až do 2 metrov štvorcových a hmotnosť 4,5 kg. Spolu s podkožným tukom približne 10 kg. Jej farba je ovplyvnená množstvom pigmentu melanínu, ale výslednú farbu kože výrazne ovplyvňuje tiež jej prekrvenie. Koža plní viaceré životne dôležité funkcie. Je to komplexný analyzátor, ktorý vníma a analyzuje pomocou mnohých nervových zakončení vnemy ako sú dotyk, tlak, chlad, bolesť. Chráni organizmus pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia, plní funkciu obalu a ochrany hlbšie uložených tkanív a orgánov. Koža je pred vysychaním chránená produkciou mazu a potu, ktoré vytvárajú ochranný film. Pevnosť a hlavne pružnosť kože zvyšujú jej odolnosť pred deformujúcimi mechanickými vplyvmi.

Koža má významnú úlohu v imunitných reakciách. Nie je to len mechanická bariéra pred chorobnými baktériami, ale koža sa priamo zúčastňuje na tvorbe protilátok. Táto vlastnosť sa napríklad využíva v diagnostických kožných testoch. Koža má aj autodezinfekčné vlastnosti, avšak podmienkou je kyslé pH a nízka vlhkosť. Ďalšou významnou funkciou kože je jej depotná schopnosť, čiže schopnosť uskladňovať látky. Táto funkcia je dôležitá najmä v dojčenskom veku, keď koža a podkožie prijímajú, viažu a opäť uvoľňujú množstvo vody a elektrolytov, aby sa organizmus ľahšie vyrovnával so záťažou. V koži sú uskladnené aj niektoré vitamíny rozpustné v tukoch a niektoré anorganické látky. Množstvo kožných ciev je schopných ako krvná nádrž prijať približne 1 liter krvi a túto za výnimočných okolností presunúť k iným potrebným miestam. 

Ak by sme sa denne starali vedome o našu kožu, vnútorné orgány by sme vedeli uchrániť od patogénov? vírusov? prípadne infekcií? Určite áno, ale doba je rýchla, veľa ľudí si neuvedomuje aká je naša koža/ pokožka/ pleť dôležita..

napr. mnoho mladých dievčat sa nenatiera opaľovacím krémom, pretože chcu byť krásne snedé,ale Slnko a jeho žiarenie UV sa za posledné roky zmenilo, a tak by som to nazvala: “Vitaj rakovina- príjmam ťa”

Ako sa starať o kožu správne? Základom je HYDRATÁCIA, tak ako zvnútra tak i zvonka. Zvnútra to už poznáme, piť dostatok čistej vody ( do čistej vody nezaraďujeme ani kávu, čaj, limonády, sladene nápoje, ani nie nápoje s označením zero), zvonka je hydratácia taktiež dôležitá, potrebné je krémovať pokožku, používať olej, prípadne peeling. Ak by ste chceli k hydratácii koži pomôcť s olejikmi, zaručujem ako prvý CEDARWOOD: priaznivo vplýva na čistotu a zdravie pokožky i pleti, pomáha k tonizácii pigmentu. Je dôkežité vždy použiť základ- FKO, obyčajný krem, alebo olej. Ďalšie oleje sú wild orange, grapefruit, patchouli, ylang ylang, geranium, hygge, rozmarín, kadidlo, myrha helichrysum, melissa, yarrow pom, limetka, čajovník, levanduľa.

Všeobecný návod ako sa starať o kožu: menej chemických prípravkov, viac ľahkých a prírodných.

Základom je čistá pleť a koža. Hygienické nývyky všetci máme zvládnuté, ale ak chcete experimentovať, alebo vyskúšať zaradiť oleje do Vačej rutiny, budete prekvapené, ako sa zmení zhľad.

Čistá pokožka, On guard mydlo, dočistenie pokožky On guard dezinfekcia, alebo vyskúšajte pridať do micerálnej vody levanduľku ( čajovník neodporúčam pre staršiu a suchú pleť), pridajte pár kvapiek eukalyptu k zafixovaniu čistoty, a samozrejme nevynechajme ani zbožňovany HD clear (cez leto sa nesmie nanášať na pleť ani na podpazušie- obsahuje citrusové oleje).

… už máme krásnu a čistú pleť, a čo tak naše telo? vyskusajte pridať do kúpeľa OG mydlo, alebo sa s ním umyte, ale POZOR, je to stále konzistencia tekutého mydla, takže môže vysušiť, je podtrebná hydratácia- krémom, či olejom.

Ak ste milovníkom kúpeľne a radi si doprajete dobrý wellnes aj doma, vyskúšajte použivať peeling doterra na telo aj na tvár minimálne 2x do týždna, aby sa prečistili póry, obnoví sa zamša a tak Vaša pleť bude opäť napnutá.

A samozrejme nakoniec, ak máte potrebu, že Vaša pleť dostáva zabraž či už toxínmi z vonkajšieho prostredia, alebo z toho, že občas zhrešite stravou, odporúča si nasadiť ZENDOCRINE cyklus na očistu pečene.

Nezdravý životný štýl, nadmerné množstvo stresu a konzumácia polotovarov či jedál obsahujúcich množstvo tukov a syntetických látok, alkohol i cigarety, s týmto všetkým si v našom tela musia poradiť pečeňové bunky. Ak k tomu pridáme znečistené životné prostredie, užívanie liekov, používanie agresívnych čistiacich prostriedkov či práškov na pranie, naša pečeň sa veľmi zapotí. A nielen pečeň, ale i celý tráviaci systém. No a keďže “imunita sídli v čreve” vzniká problém.

Fakt, že pečeň už nestíha spracovať extrémny nával toxických látok, môžeme pozorovať na zhoršení stavu našej pokožky, ale i nadmernej únave a zlej nálade.

Verím, že ste sa opäť niečo nové dozvedeli, s Láskou

Voňafka

2 Replies to “Koža mojimi očami s olejmi”

  1. Erika Janglová

    Veľmi odborne vysvetlene informácie o našej koži a Doterra produktoch,ktoré pomáhajú pri kožných problémoch, ďakujem🩷🩵🌞

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Košík