Vitamíny sú organické látky, ktorú sú v malých množstvách pre tvoje telo nenahraditeľné. Potrebuje ich na zachovanie základných funkcií tela a udržanie zdravia. Nedostatky konkrétnych vitamínov sa prejavujú špecifickými príznakmi. Sú prirodzenou zložkou potravín a sú v nich zastúpené vo veľmi malých množstvách. Na rozdiel od množstva sacharidov, tukov či bielkovín, ktoré sa bežne udávajú v gramoch sa vitamíny väčšinou udávajú v miligramoch (1 000 mg je 1 gram).

Aké teda poznáme vitaminy?

Vitaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B10, B12, B17, C, D, E, K

Vitamin A, má viac funkcií: je dôležitý pre rast a vývoj, pre udržanie imunitného systému a pre dobré videnie.

V ľudskej strave sú k dispozícii dve formy vitamínu A: preformovaný vitamín A (retinol a jeho esterifikovaná forma, retinylester) a provitamín A karotenoidy. Preformovaný vitamín A sa nachádza v potravinách zo živočíšnych zdrojov, vrátane mliečnych výrobkov, rýb a mäsa (najmä pečene). Zďaleka najdôležitejším karotenoidom provitamínu A je betakarotén; ďalšími karotenoidmi provitamínu A sú alfa-karotén a beta-kryptoxantín.

Vitamín B1, tiamín je tiež známy ako vitamín B1 a je to vitamín rozpustný vo vode, ktorý sa bežne vyskytuje v mnohých potravinách rastlinného a živočíšneho pôvodu. Ako vitamín rozpustný vo vode sa tiamín po konzumácii rýchlo rozkladá a ľahšie sa vyplavuje z tela ako vitamíny rozpustné v tukoch, ktoré sa môžu hromadiť. Tiamín sa skladuje predovšetkým v pečeni, ale skladovanie trvá maximálne 18 dní – preto musíte tiamínové potraviny konzumovať pravidelne. Tiamín sa podieľa na mnohých najdôležitejších metabolických procesoch v tele. Ako väčšina vitamínov B, aj tiamín pomáha nášmu telu využívať energiu z potravín a je životne dôležitý pre bunkové funkcie. Keď jete potraviny bohaté na tiamín, pomáhajú telu premieňať sacharidy na energiu, čo je dôležité pre metabolizmus, sústredenie a celkovú silu. Hrá tiež úlohu pri zdravej funkcii pečene a je potrebný pre zdravú pokožku, oči, vlasy a nechty.

Vitamín B2, tiež nazývaný riboflavín, je dôležitý vitamín, ktorý v tele pôsobí aj ako antioxidant. Keďže ide o vitamín rozpustný vo vode, ako všetky vitamíny B, vitamín B2 je potrebné získavať prostredníctvom zdravej výživy a často dopĺňať – ideálne každý deň, aby sa predišlo nedostatku vitamínu B2.

Všetky vitamíny B sa používajú na pomoc pri trávení a získavaní energie z potravín, ktoré jete. Robia to premenou živín zo sacharidov, tukov a bielkovín na využiteľnú energiu vo forme „ATP“. Z tohto dôvodu je vitamín B2 potrebný pre fungovanie každej jednej bunky v tele. To je dôvod, prečo nedostatok vitamínu B2 v strave môže prispieť k množstvu závažných vedľajších účinkov, vrátane anémie, únavy a pomalého metabolizmu.

Vitamín B3,

Vitamín B3, tiež nazývaný niacín a niacínamid, je dôležitým vitamínom, ktorý mení lipidy a je rozpustný vo vode, ktorý možno nájsť v mnohých bežných potravinách, vrátane určitých druhov mäsa a vnútorností, tuniakov, semien, húb a ďalších.

Je súčasťou komplexu vitamínov B spolu s ďalšími vitamínmi skupiny B vrátane vitamínu B1 (tiamín), vitamínu B2 (riboflavín) a ďalších. Vitamín B3 sa vyskytuje v troch formách: kyselina nikotínová, niacínamid a inozitol hexaniacinát. Vitamín B3 bol dôkladne študovaný a ukázalo sa, že pomáha pri liečbe širokého spektra mnohých bežne sa vyskytujúcich zdravotných problémov. Vitamín B3 je dôležitým vitamínom pre udržanie zdravého srdca a metabolizmu a pomáha pri rovnováhe hladiny cholesterolu v krvi. Okrem toho pomáha pri funkcii mozgu, zdraví pokožky a dokonca aj pri prevencii či liečbe cukrovky.

Vitamin B5, je vo vode rozpustný vitamín, ktorý sa nachádza v mnohých potravinách. Je tiež známy ako kyselina pantoténová. Podieľa sa aj na udržiavaní zdravého tráviaceho traktu, pričom podporuje imunitný systém. Veľmi dôležité je, že spolupracuje s ostatnými vitamínmi B v „komplexe vitamínov B“, čím pomáha telu využívať ďalšie živiny, ako je riboflavín (vitamín B2) a B6, na podporu metabolizmu.

Vitamín B6, tiež známy ako pyridoxín, je jedným z vitamínov patriacich do skupiny vitamínov B komplexu. Všetky vitamíny B, vrátane vitamínu B6, hrajú dôležitú úlohu v celom rade fyzických a psychických funkcií. Najznámejšie sú však tým, že pomáhajú udržiavať zdravý metabolizmus, podporujú funkciu nervov a pečene a podporujú zdravie pokožky a očí.

Vitamín B7, tiamín je vo vode rozpustný vitamín, ktorý je súčasťou komplexu vitamínov B – skupiny kľúčových živín potrebných pre zdravé metabolické, nervové, tráviace a kardiovaskulárne funkcie. Medzi výhody biotínu patrí pomoc pri získaní mladého, atraktívneho vzhľadu, pretože tento vitamín hrá hlavnú úlohu pri udržiavaní zdravia vlasov, nechtov a pokožky. Dostal tiež prezývku vitamín „H“, čo vyplýva z nemeckých slov Haar a Haut, ktoré znamenajú „vlasy a pokožka“.

Vitamín B9, kyselina listová, Folát, tiež známy ako vitamín B9, je dôležitý vo vode rozpustný vitamín, ktorý hrá úlohu v mnohých aspektoch zdravia. Pomáha pri delení buniek a pomáha vytvárať nové krvinky kopírovaním a vytváraním DNA. Tiež pomáha telu využívať vitamín B12, ako aj niektoré aminokyseliny.

Vitamín B10, tiež známy ako PABA, patrí do skupiny vitamínov B. Je priaznivý pre tvorbu krvi a potrebný na vstrebanie proteínov do svalov. Prispieva k zvýšeniu produkcie inzulínu a estrogénu. Potláča senilitu a posilňuje plodnosť.

Vitamin B12, existuje v mnohých formách a obsahuje minerál kobalt, preto sa zlúčeniny s vitamínom B12 súhrnne nazývajú kobalamíny. Dve formy B12, ktoré sú aktívne v ľudskom metabolizme, sú metylkobalamín a 5-deoxyadenosylkobalamín.

Vitamín B12 prospieva centrálnemu nervovému systému mnohými dôležitými spôsobmi. Pomáha udržiavať zdravie nervových buniek – vrátane tých, ktoré sú potrebné na signalizáciu neurotransmiterov – a pomáha vytvárať ochranný obal nervov, nazývaný myelínový obal bunky. To znamená, že keď sú hladiny B12 nízke, takmer každá kognitívna funkcia môže trpieť. Pomáha tiež pri trávení a zdraví srdca, takže nedostatok môže viesť k poruchám trávenia a zvýšenému riziku srdcových chorôb. Môže sa prijímať v potravinových zdrojoch, v injekciách hydroxokobalamínového vitamínu B12 alebo ako intramuskulárny vitamín

Vitamín B17, Amygdalín (zo starogréčtiny: ἀμυγδαλή amygdálē „mandľový“) je prirodzene sa vyskytujúca chemická zlúčenina, o ktorej je známe, že je falošne propagovaná ako liek proti rakovine. Nachádza sa v mnohých rastlinách, ale predovšetkým v semenách (jadrách) marhúľ, horkých mandlí, jabĺk, broskýň a sliviek.

Vitamín C, ovocie a zelenina sú najlepším zdrojom vitamínu C. Medzi dobré zdroje potravy patria červená a zelená paprika, kiwi, brokolica, jahody, ružičkový kel a melón. Aj keď vitamín C nie je prirodzene prítomný v zrnách, pridáva sa do niektorých obohatených raňajkových cereálií. Obsah vitamínu C v potravinách sa môže znížiť dlhodobým skladovaním a varením, pretože kyselina askorbová je rozpustná vo vode a je zničená teplom. Varenie v pare alebo v mikrovlnnej rúre môže znížiť straty pri varení. Našťastie sa veľa z najlepších potravinových zdrojov vitamínu C, ako je ovocie a zelenina, zvyčajne konzumuje surové. Konzumácia piatich rôznych porcií ovocia a zeleniny denne môže poskytnúť viac ako 200 mg vitamínu C.

Vitamín D je bezpochyby jednou z najdôležitejších mikroživín, pokiaľ ide o zdravie, a preto je konzumácia potravín s vitamínom D životne dôležitá. Podieľa sa takmer na všetkých funkciách, od imunity po funkciu mozgu, a vedci stále pravidelne objavujú nové spôsoby, ako vitamín D ovplyvňuje pohodu.

Avšak vzhľadom na obmedzený výber dostupných potravín s vitamínom D a veľkú časť populácie ohrozenú nedostatkom, mnohí z nás jednoducho nedostávajú dostatok tohto životne dôležitého vitamínu na to, aby mohli efektívne uspokojovať svoje potreby. Áno, nedostatok vitamínu D je veľmi reálny a môže ovplyvniť zdravie.

Vitamín E, od svojich silných antioxidačných vlastností až po schopnosť chrániť bunky pred poškodením, vitamín E môže mať silný účinok, pokiaľ ide o zdravie. Dostatok potravín obsahujúcich vitamín E v strave môže pomôcť pri liečbe určitých kožných ochorení, podporiť rast vlasov a dokonca podporiť zdravé videnie – okrem iných výhod vitamínu E, ktoré tieto potraviny poskytujú.

Nachádza sa v širokej škále potravín bohatých na živiny, ako je ovocie, zelenina, orechy, semená a oleje. Zvýšenie príjmu vitamínu E je jednoduché a môže priniesť veľké výhody.

Vitamín K2, plnotučné syry, vajcia a hovädzia pečeň nemusia byť tými typmi potravín, ktoré vám prídu na um, keď premýšľate o strave zdravej pre srdce. Pravdepodobne by ste však boli prekvapení, keby ste vedeli, že v posledných rokoch je jednou z najviac skúmaných živín v oblasti kardiovaskulárneho zdravia vitamín K2, ktorý sa nachádza práve v týchto potravinách.

Zatiaľ čo vitamín K1 má dôležitú úlohu pri prevencii krvných zrazenín a porúch krvácania, K2 funguje inak. Podľa štúdie z roku 2019 výhody K2 zahŕňajú pomoc pri asimilácii živín, raste u dojčiat a detí, plodnosti, funkcii mozgu a zdraví kostí a zubov. Bohužiaľ veľa ľudí nemá dostatok tohto typu zo stravy.

Verím, že ste si to prečítali, a taktiež verím, že sa k tomuto článku ešte vrátite a nie vtedy, keď budete mat nejaký zdravotný problém. Vitamíny, ktoré sa snažíme prijať z potravín, nie sú už dostačujúce, a to Vám povie aj sám lekár, príjmajme informácie tak, aby sme ich jedli. *Doslova.

Viem, že life long vitality, inak nazývane aj LLV je drahšia záležitosť, ale odporúčam Vám aspoň vyskúšať a investovať peniaze , ak to bude pre Vás s partnerom vydrží Vám to presne 3 mesiace, ak to bude pre Vás vydrží Vám to polroka . Ivestujme do seba, svojho nákuného košika , pretože MY a naše deti sme budúcnosť. ..

S láskou Vaša Voňafka

2 Replies to “Vitaminy, informácie ktoré by sme mali vedieť”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Košík