Na, čo mávate najčastejšie chuť? sladke? slané? kyslé? horké? pikantne?.. Naše chute nám vždy ukazuju, čo prežívame, prípadne, čo nám chýba v živote..
Chuťové poháriky nemáme iba na jazyku. Nájdeme ich na ceste od úst až po žalúdok. Čuch a chuť sú veľmi úzko prepojené. Ak si niečo vložíme do úst, čuchové receptory následne stimulujú chuťové receptory – nuž a správička je vyslaná až do mozgu. Vedeli ste, že jazyk je pokrytý hlienom, ktorý ho chráni pred ostrými zubami či poškodením? Vďaka tomuto hlienu je tak odolnejší. Môže sa stať, že človek stratí schopnosť vnímania chuti. Stať sa to môže napríklad ľuďom, ktorí prišli o veľa zubov alebo veľa fajčia, zapríčiniť to však môžu aj niektoré lieky. To, že cítime chuť, má svoj účel. Je to prežitie. Alternatívna medicína nepodceňuje napríklad to, ako jazyk vyzerá. Niektorí odborníci dokonca vedia z jazyka vyčítať, akou chorobu trpíte, či k akej choroby máte sklony. I tvar jazyka môže niečo napovedať. Aj jazyk má významnú úlohu pri tvorbe slov či zvukov.
Vedeli ste, že bábätká majú trikrát toľko chuťových pohárikov ako dospelí???
Ak ste si mysleli, že vaše chuťové poháriky sú už dostatočne citlivé, predstavte si, ako by to bolo, keby ste ich mali trikrát toľko. To je prípad bábätok, ktoré majú na jazyku približne 30 000 chuťových pohárikov, zatiaľ čo dospelí ich majú len okolo 10 000. To je dôvod prečo deťom nechutia, niektoré potraviny.
Veľakrát zabudame na náš milovaný jazyk, ktorý je tak dôležitý pre naše telo, stravovanie, komunikáciu a bytie.
Biely povlak jazyka najčastejšie môžu kvasinky premnožené na jeho povrchu. Tomuto ochoreniu sa hovorí múčnivka alebo aj odborne soor. S pojmom múčnivka býva spájaný biely povlak na jazyku u detí, postihuje ale aj dospelých. Ohrození sú ľudia po dobraní antibiotík, pacienti nesprávne užívajúci lieky na astmu, ľudia s oslabenou imunitou alebo diabetom. Infekcia sa z jazyka môže šíriť aj na ďasná a tváre. Kvôli oslabeniu z múčnivky sa môže v ústach rozbehnúť bakteriálny zápal a spôsobiť aj infekciu dýchacích ciest.
Z ďalších vecí, čo znamená biely povlak na jazyku, stojí za zmienku nedostatok vitaminu B potrebných na regeneráciu slizníc. Ďalej dehydratácia, pri ktorej sa zníži tvorba slín, ktoré potom nečistia povrch úst. V neposlednom rade potom fajčenie.
Bledý povlak
Veľmi svetlá farba jazyka môže byť príznakom anémie, prípadne ide o problémy s tráviacim ústrojenstvom. Zvykne to byť sprevádzané aj inými príznakmi ako zvýšená únava, závraty, nedostatočné prekrvenie nôh a rúk.
Červený povlak
Červený povlak na jazyku prezrádza, že je v tele infekcia. Často má človek s červeným povlakom na jazyku zvýšenú teplotu. Červený jazyk môžete mať aj pri zníženej imunite alebo to môže byť dôsledok intoxikácie.
Zelený povlak
Do zelena sfarbený jazyk je indikáciou, že ste to prehnali s pitím alkoholu, prípadne môže ísť o otravu jedlom.
Čo spôsobuje povlak na jazyku?
Biely až tmavočervený jazyk je častým príznakom detskej choroby zvanej šarlach. Túto veľmi nákazlivú infekciu spúšťajú streptokoky. Najviac postihuje deti vo veku od 6 do 12 rokov, avšak nakaziť sa môže aj dospelý človek. Obzvlášť tehotné ženy by mali byť obozretné, pretože šarlach môže vážne ohroziť nenarodené dieťa.
Ďalšou príčinou povlaku na jazyku je kvasinková infekcia. Tá sa prejavuje tvorbou bielo-žltého povlaku. Dá sa pomerne rýchlo odstrániť, avšak pod ním sa nachádza začervenaný jazyk, ktorý môže krvácať. Kvasinková infekcia sa často šíri aj do iných častí tela, a preto je nevyhnutná liečba antimykotikami.
Ak vás trápia zmeny v ústnej sliznici, ktoré sa niekedy vyskytnú aj na jazyku a spozorujete biele fľaky, ktoré sa nedajú vyčistiť, vedzte, že trpíte leukoplakiou. Je za ňou neprimerané užívanie alkoholu a nikotínu a v prípade, že sa nelieči, neraz vedie až k vzniku nádorových ochorení.
Prípadne vám chýba železo, ktoré je nevyhnutné pre zásobovanie organizmu kyslíkom. To už je len krok k anémii, ktorej typickým príznakom sú popraskané kútiky pier a lámavé nechty, ale postihnutý býva aj jazyk. Zvyčajne je spolu so zafarbením prítomný pocit pálenia na jazyku.
Záverom tohto blogu je, poznať svoje telo, snažiť sa ho vypočuť, čo nám hovorí, ak su to prílišne chute, mame parazita, ktorý si “hovie”, ak mame povlaky na jazyku, vieme, že telo nám signalizuje chorobu, ktorá príde.
Byť uvedomelý, a ostražity k svojmu telu je zodpovedne od Teba.
Sme dostatočne starí, aby sme už nekupovali ĎALŠIE biele tričko, jeansy, a podobne veci, pretože nám praskajú skrine, ale skúsme sa zamerať viac a viac na seba s dávkou lásky, ktorá mnohým tak chýba…
S láskou Voňafka
Erika Janglová
Je to pravda, ja som stratila vytrhaním zubov chuť, nie všetko čo varím viem dochutiť, ale slané , pikantné aj kyslé to rýchlo poznám. Sladké mi nechutí, dám si len vtedy ak cítim úbytok energie, pokles cukru.